facebook
Zamówienia złożone przed godziną 12:00 są wysyłane natychmiast. | Darmowa wysyłka powyżej 250 PLN | Bezpłatna wymiana i zwrot w ciągu 90 dni

Jak rozpoznać alergię na użądlenie pszczoły i co robić w przypadku reakcji

Co powinieneś wiedzieć, zanim doświadczysz reakcji alergicznej na użądlenie pszczoły

Letnie miesiące zachęcają do przebywania na świeżym powietrzu, grillowania, pikników i wycieczek do przyrody. Jednak z tymi radościami wiążą się również pewne ryzyka, a jednym z nich jest kontakt z owadami. Podczas gdy większość ludzi postrzega użądlenie pszczoły jako nieprzyjemny, krótkotrwały ból, dla niektórych może to być sytuacja wymagająca natychmiastowej pomocy medycznej. Reakcja alergiczna na użądlenie pszczoły jest poważnym problemem zdrowotnym, którego nie można bagatelizować.

Alergia na jad pszczeli to nadmierna odpowiedź immunologiczna organizmu na białka zawarte w jadzie. Dla większości ludzi użądlenie oznacza tylko zaczerwienienie, ból i obrzęk w miejscu ukłucia, ale u alergików może dojść do rozwoju zagrażającej życiu anafilaksji. Według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA) nadwrażliwość na jad owadów użądlenia ma około 3% populacji – najbardziej narażone są osoby, które są wielokrotnie użądlenia, na przykład pszczelarze lub osoby często pracujące na zewnątrz.

Jak wygląda reakcja alergiczna na użądlenie pszczoły?

Nie jest niczym niezwykłym, że po użądleniu pszczoły pojawia się zaczerwienienie, swędzenie i obrzęk w miejscu ukłucia. Ten stan jest całkowicie normalny i zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku godzin do kilku dni. Jeśli jednak pojawią się dodatkowe objawy, należy zachować czujność. Objawy alergii na użądlenie pszczoły różnią się w zależności od ciężkości i mogą wystąpić w ciągu kilku minut do kilku godzin po użądleniu.

Do częstszych i średnio nasilonych objawów po użądleniu należą na przykład większy obrzęk – nawet powyżej 10 centymetrów, swędzenie, wysypka, czasem ból głowy, zmęczenie lub uczucie mdłości.

Gdy pojawi się poważna reakcja alergiczna, może to być naprawdę nieprzyjemne – na przykład gdy zaczyna puchnąć język, wargi lub gardło, nagle trudno oddychać, pojawia się świszczący oddech, serce bije jak oszalałe, a ciśnienie spada. W najgorszym przypadku może to skończyć się nawet utratą przytomności.

Ta forma alergii, fachowo nazywana anafilaksją, to stan zagrażający życiu wymagający natychmiastowej pomocy medycznej. Jeśli ktoś w pobliżu po użądleniu pszczoły nagle traci przytomność, ma trudności z oddychaniem lub ma wysypkę i obrzęki na całym ciele, należy natychmiast wezwać pogotowie.

Kiedy organizm reaguje przesadnie

Jednym z powodów, dla których alergia na użądlenie pszczoły jest tak niebezpieczna, jest jej nieprzewidywalność. Człowiek może być użądleny kilka razy w życiu bez większych problemów, a przy kolejnym kontakcie może wystąpić silna reakcja. Alergia może bowiem rozwinąć się nawet później – to nie jest coś, z czym trzeba się urodzić.

Ciekawym przykładem jest przypadek pani Jany z Brna, która jako dziecko była kilkakrotnie użądlenia przez pszczołę bez problemów. W wieku 43 lat jednak przypadkowa pszczoła użądliła ją w szyję podczas zbierania ziół i w ciągu kilku minut zaczęła odczuwać ucisk w klatce piersiowej, osłabienie i utratę przytomności. Dzięki szybkiej pomocy sąsiadów i późniejszemu leczeniu wyzdrowiała, ale od tego czasu nosi przy sobie tzw. adrenalinowe pióro – ratującą życie strzykawkę, którą może sama sobie podać w przypadku reakcji.

Diagnoza i leczenie alergii na jad pszczeli

Leczenie alergii na użądlenie pszczoły zaczyna się od właściwej diagnozy. Jeśli po użądleniu pojawiły się nietypowe lub silne objawy, osoba powinna udać się do alergologa. Może on przeprowadzić testy skórne lub badania krwi na obecność przeciwciał przeciwko jadom pszczelim.

Jeśli zostanie stwierdzona alergia, standardowa procedura obejmuje:

  • Immunoterapia (szczepienie na jad pszczeli) – długoterminowe leczenie, w którym pacjentowi podaje się stopniowo zwiększającą się ilość alergenu, aby organizm nauczył się nie reagować nadmiernie. Ta metoda jest w Polsce dobrze dostępna i ma bardzo wysoką skuteczność.
  • Adrenalinowe pióro (epipen) – pacjenci z cięższą formą alergii powinni mieć pióro zawsze przy sobie. W przypadku reakcji wstrzykują sobie go do mięśnia, co znacznie zwiększa szanse na przeżycie do przyjazdu pogotowia.
  • Leki przeciwhistaminowe i kortykosteroidy – mogą być przepisywane w lżejszych przypadkach lub jako dodatek do głównego leczenia.

Profilaktyka obejmuje również unikanie ryzykownych sytuacji – na przykład nie noszenie w lecie mocnych perfum lub jaskrawego ubrania, które mogą przyciągnąć pszczoły.

Co zrobić przy użądleniu pszczoły?

Jeśli dojdzie do kontaktu z pszczołą, pierwszym i najważniejszym krokiem jest jak najszybsze usunięcie żądła. Pszczoła bowiem przy użądleniu zostawia w skórze nie tylko żądło, ale również woreczek z jadem, który nadal pompuje jad do organizmu. Najlepszym sposobem jest zeskrobanie żądła paznokciem lub kartą kredytową – unikaj używania pęsety, która może ścisnąć woreczek z jadem i uwolnić więcej jadu.

Gdy coś cię użądli, pierwsza pomoc jest dość prosta – wystarczy przemyć miejsce ukłucia zimną wodą, trochę je uspokoić lodem owiniętym w materiał, a następnie nałożyć żel lub maść przeciw swędzeniu, najlepiej z przeciwhistaminikiem.

Jeśli pojawią się oznaki reakcji alergicznej, należy jak najszybciej podać leki i wezwać pogotowie.

Czasami trudno odróżnić normalną reakcję od alergicznej. Podczas gdy zwykły obrzęk ustępuje w ciągu kilku godzin, systemowa reakcja alergiczna rozprzestrzenia się poza miejsce użądlenia i może dotknąć cały organizm. Dlatego ważne jest, aby obserwować swoje ciało i w razie wątpliwości lepiej skonsultować się z lekarzem.

Życie z alergią

Dla osób z ciężką alergią na użądlenie pszczoły każda wycieczka do przyrody może być stresująca. Jednak dzięki nowoczesnej medycynie i dostępnej profilaktyce można z tą diagnozą prowadzić pełnowartościowe życie. Kluczem jest świadomość, przygotowanie i znajomość własnych ograniczeń.

Rodziny z dzieckiem alergicznym powinny być ostrożne, ale nie trzeba ograniczać dziecka we wszystkich aktywnościach. Ważne jest, aby dziecko i jego otoczenie (szkoła, obóz, opiekunowie) wiedzieli, jak prawidłowo reagować w przypadku użądlenia. W niektórych przedszkolach i szkołach podstawowych w Polsce powszechną praktyką jest przeszkolenie personelu w zakresie pierwszej pomocy, w tym podawania adrenaliny.

Czułe, ale jednocześnie praktyczne podejście podsumowała lekarka i alergolog dr n. med. Eva Novotná słowami: "Alergia na użądlenie owadów jest poważna, ale to nie koniec świata. Gdy człowiek wie, co ma robić, potrafi zapobiec najgorszym."

Ciekawostką jest, że niektóre badania sugerują, że regularny kontakt z przyrodą i naturalna ekspozycja na jad pszczeli w formie immunoterapii może u wybranych pacjentów wzmocnić system odpornościowy i zmniejszyć reakcję organizmu. Oczywiście zawsze pod nadzorem specjalisty.

Niezależnie od tego, czy jesteś stałym bywalcem lasów, czy tylko spędzasz weekend na działce, warto przypomnieć sobie, że małe żądło może mieć wielkie konsekwencje. Wiedza, kiedy to tylko niewielka niedogodność, a kiedy prawdziwe zagrożenie, może uratować życie – sobie i innym.

Udostępnij to
Kategoria Wyszukiwanie