facebook
Zamówienia złożone przed godziną 12:00 są wysyłane natychmiast. | Darmowa wysyłka powyżej 250 PLN | Bezpłatna wymiana i zwrot w ciągu 90 dni

Dlaczego ból włosów może być objawem stresu i napięcia

Co może powodować nieprzyjemny ból włosów?

Ból głowy zna każdy. Ale ból skóry głowy? To doświadczenie, które wielu ludzi nie potrafi dokładnie nazwać, a jednak je przeżyło. To dziwne, przeszywające lub piekące uczucie, które pojawia się przy dotyku, czesaniu, a nawet tylko przy ruchu włosów. Najczęściej opisywane jako ból cebulek włosów, czasami zlokalizowane tylko na czubku głowy. Ten dyskomfort może być krótkotrwały, ale u niektórych osób utrzymuje się dniami lub powraca wielokrotnie. Co może być jego przyczyną? I jak złagodzić nieprzyjemne napięcie?

Dlaczego boli nas skóra głowy?

W przeciwieństwie do samych włosów, które są zbudowane z martwego białka zwanego keratyną i nic nie czują, skóra głowy jest przepełniona dużą ilością zakończeń nerwowych i naczyń, i właśnie dlatego może boleć. Ten ból jest często mylony z bólem włosów, ale w rzeczywistości pochodzi ze skóry, gdzie są zakotwiczone mieszki włosowe. Ten typ bólu fachowo nazywa się trichodynią.

Typowe objawy obejmują:

  • piekący lub przeszywający ból na czubku lub po bokach głowy,
  • uczucie napięcia lub ciągnięcia przy cebulkach włosów,
  • zwiększoną wrażliwość przy dotyku lub czesaniu,
  • ewentualnie zaczerwienienie lub łuszczenie się skóry.

U niektórych osób ból skóry głowy pojawia się nagle i bez widocznej przyczyny, u innych jest to problem, który powraca w regularnych odstępach czasu.

Ból cebulek włosów na czubku głowy

Jednym z najczęstszych powodów, dla których boli nas skóra głowy, jest mechaniczne podrażnienie. Ścisłe fryzury, takie jak kucyki, koki, warkocze czy przedłużane włosy klejone, mogą wywierać długotrwały nacisk na mieszki włosowe. Kiedy potem rozpuszczamy włosy, skóra jest podrażniona i wrażliwa, co może wywołać uczucie, że „bolą nas włosy".

Doświadczenie to poznała również Marta, mama dwóch dzieci, która codziennie rano wiązała włosy w ciasny kucyk, aby jej nie przeszkadzały. „Wieczorem zawsze zaczynała mnie boleć głowa na czubku. Myślałam, że to z powodu zmęczenia, ale potem fryzjerka powiedziała mi, że to może być od tego, jak mam włosy cały dzień ściągnięte. Kiedy zaczęłam nosić włosy luźno, ból stopniowo zniknął."

Innym częstym winowajcą jest częste farbowanie lub stosowanie agresywnych środków, które naruszają naturalną barierę ochronną skóry głowy. To może prowadzić do podrażnienia, zapalenia, a nawet do mikrotraum, które powodują nieprzyjemne odczucia.

Znaczącą rolę odgrywa także stres. Jest on często niedoceniany, ale wpływ psychicznego napięcia na zdrowie włosów jest dobrze znany. Napięcie w mięśniach głowy i szyi może spowodować zmniejszone ukrwienie skóry, co prowadzi do nadwrażliwości i bólu.

A potem jest jeszcze jedna rzecz, która może zaskoczyć – zmiana pogody. Głównie przejście z ciepłego do chłodnego okresu, gdy skóra głowy bardziej się wysusza, może powodować ból i swędzenie. Zimą dodatkowo nosimy czapki, które zwiększają tarcie i komplikują cyrkulację powietrza wokół skóry, co może wspierać podrażnienia.


Wypróbuj nasze naturalne produkty

Covid a ból skóry głowy

Od wybuchu pandemii covidu-19 pojawiły się setki badań badających różnorodne objawy tej choroby. I chociaż ból skóry głowy nie zalicza się do typowych objawów, niektórzy pacjenci zgłaszali go podczas lub po chorobie. Naukowcy jeszcze dokładnie nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje, ale istnieje kilka teorii.

Jedna z nich sugeruje, że po przebyciu covidu może dojść do tzw. telogenowego efluvium, czyli tymczasowego wypadania włosów w wyniku stresu lub gorączki. Podczas tego procesu mieszki włosowe przechodzą w „faza spoczynku", co może być związane z bolesnością. Inna teoria mówi o możliwości, że sam wirus zaburza ukrwienie i wywołuje reakcję zapalną, która może objawiać się bólem w cebulkach włosów.

Podobne doświadczenia opisuje wiele osób na forach i w dyskusjach. „Po covidu przez całe tygodnie bolała mnie skóra głowy, głównie podczas czesania lub gdy kładłam się na poduszkę. Włosy jednocześnie bardziej wypadały. Lekarka powiedziała mi, że to może być normalna reakcja organizmu na stres i chorobę. Pomogły mi masaże głowy i delikatne naturalne szampony," pisze użytkowniczka na czeskim forum dyskusyjnym Modrý koník.

Co robić, gdy boli cię skóra głowy?

Jeśli ból cebulek włosów utrzymuje się lub pojawia się wielokrotnie, warto zastanowić się, czy nie jest to sygnał, że ciało jest w nierównowadze. Pierwszym krokiem powinna być zmiana codziennej pielęgnacji włosów i nawyków.

Kiedy włosy zachowują się jak zdeptana trawa, kilka drobnostek może zdziałać cuda – na przykład luźniejsza fryzura, która nie ciągnie za cebulki, naturalny szampon bez zbędnych chemikaliów lub delikatna szczotka z naturalnym włosiem. Suszarce można dać chwilę przerwy lub przynajmniej ustawić ją na niższą temperaturę, zafundować sobie czasami masaż głowy i pozwolić farbom oraz stylizującym preparatom odpocząć – nawet włosy zasługują na wolne.

W niektórych przypadkach ból może być wynikiem zapalnej choroby skóry, takiej jak łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca lub zapalenie mieszków włosowych – wtedy warto zasięgnąć porady dermatologa. Jeśli dodatkowo ból jest związany z wypadaniem włosów, zaczerwienieniem, łupieżem lub innymi objawami, zdecydowanie warto skonsultować się z lekarzem.

Interesującą wskazówką z zakresu naturalnej pielęgnacji jest użycie ziół takich jak pokrzywa, rozmaryn lub mięta – wspomagają one ukrwienie skóry i mają działanie antybakteryjne. Olejek eteryczny z mięty pieprzowej lub drzewa herbacianego jest często stosowany w mieszankach dla wrażliwej skóry głowy, zawsze jednak w bardzo niskim stężeniu i zmieszany z olejem bazowym, na przykład jojobowym.

Do gry wchodzi także styl życia. Brak snu, odwodnienie, jednostronna dieta lub nadmiar kofeiny mogą wpływać na stan skóry i przyczyniać się do jej podrażnienia. Ważny jest również dobry stan psychiczny – wiele badań potwierdza, że stres jest istotnym czynnikiem dla zdrowia włosów i skóry.

Kiedy ból włosów jest związany z nerwami

W niektórych przypadkach ból skóry głowy może mieć pochodzenie neurologiczne. Tzw. alodynia to stan, w którym osoba odczuwa ból w reakcji na zwykłe bodźce, które normalnie nie bolą – na przykład dotyk włosów lub ucisk czapki. Może być związana z migrenami, fibromialgią lub innymi chorobami neurologicznymi. Również tutaj, jeśli ból jest intensywny lub długotrwały, warto skonsultować się z lekarzem.

Ciekawostką jest, że u niektórych osób ból cebulek włosów pojawia się tuż przed migreną jako jeden z sygnałów ostrzegawczych. Jeśli ktoś zauważy, że ból w okolicy czubka lub karku pojawia się regularnie przed atakiem, może to pomóc lepiej zarządzać lub zapobiegać migrenom.

Pielęgnacja włosów to nie tylko kwestia wyglądu, ale także ogólnego zdrowia. Jeśli często dokucza ci ból skóry głowy lub napięcie przy cebulkach włosów, warto wsłuchać się w swoje ciało. Często bowiem nie chodzi tylko o kosmetyczną niedogodność, ale o sygnał, że warto zwolnić, zmienić nawyki lub dać ciału więcej naturalności. Jak powiedział Hipokrates: „Choroba nie powstaje z niczego – zawsze jest wynikiem równowagi, lub jej zaburzenia." I to odnosi się również do skóry głowy.

Udostępnij to
Kategoria Wyszukiwanie