facebook
Zamówienia złożone przed godziną 12:00 są wysyłane natychmiast. | Darmowa wysyłka powyżej 250 PLN

Co to jest gliceryna, czy jest szkodliwa i gdzie ją można znaleźć?

W kosmetykach i higienie osobistej często spotykamy się ze składnikami, które budzą wątpliwości co do ich bezpieczeństwa i skuteczności. Jedną z takich substancji jest gliceryna. W tym artykule sprawdzimy, czy gliceryna jest rzeczywiście szkodliwa, czy też jest to tylko mit rozpowszechniany wśród konsumentów.

Co to jest gliceryna i jak działa?

Gliceryna, znana również jako glicerol, to jedna z najbardziej rozpowszechnionych i najczęściej stosowanych substancji w przemyśle kosmetycznym. Jest to bezbarwna, bezwonna substancja o słodkim smaku, posiadająca doskonałe właściwości higroskopijne – przyciąga wilgoć. Ta właściwość gliceryny sprawia, że jest ona idealnym składnikiem produktów nawilżających przeznaczonych do pielęgnacji skóry i [włosów](https:// www.ferwer.cz/pece-o-vlasy).

Jak działa gliceryna

Gliceryna nałożona na skórę przyciąga wodę z otaczającego powietrza oraz z głębszych warstw skóry, zwiększając jej nawilżenie i poprawiając elastyczność. Ponadto gliceryna tworzy na powierzchni skóry warstwę ochronną, która zapobiega parowaniu wody i chroni skórę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak ekstremalne temperatury czy zanieczyszczenia. Ta zdolność gliceryny sprawia, że jest ona nie tylko skutecznym środkiem nawilżającym, ale także odpowiednim składnikiem produktów przeznaczonych do regeneracji i ochrony skóry i włosów.

Z czego wytwarzana jest gliceryna?

Najczęstszym sposobem wytwarzania gliceryny jest jako część procesu wytwarzania mydła, w którym gliceryna jest produktem ubocznym. Podczas tego procesu tłuszcze, zwykle pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, ulegają hydrolizie w obecności środka alkalicznego, takiego jak wodorotlenek sodu (soda) , co prowadzi do uwolnienia gliceryny. Glicerynę otrzymuje się także jako produkt uboczny przy produkcji biopaliw oraz rafinacji olejów roślinnych. Dzięki wszechstronnemu zastosowaniu i stosunkowo prostemu sposobowi otrzymywania gliceryna jest ważnym składnikiem nie tylko produktów kosmetycznych, ale także farmaceutycznych i spożywczych.

Gliceryna ma bardzo szerokie zastosowanie

Gliceryna dzięki swoim unikalnym właściwościom znajduje szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. W kosmetyce i higienie osobistej gliceryna jest popularnym składnikiem kremów nawilżających, szamponów (https://www.ferwer.cz/tekute-sampony), odżywek (https://www.ferwer.cz/kondicionery) i mydeł ]( https://www.ferwer.cz/tekuta-mydla).

W przemyśle spożywczym gliceryna stosowana jest jako stabilizator, substancja utrzymująca wilgoć, substancja słodząca, a nawet jako nośnik smaku. Glicerynę stosuje się także w żywności, takiej jak słodycze, lody, dżemy i napoje. Kolejną branżą, w której wykorzystuje się glicerynę, jest przemysł farmaceutyczny. Tutaj jest stosowany jako składnik niektórych leków. Gliceryna jest nawet ważnym surowcem do produkcji niektórych materiałów wybuchowych. Szerokie zastosowanie sprawia, że jest to kluczowy składnik wielu produktów, których używamy na co dzień.

Czy gliceryna jest bezpieczna?

Badania i badania potwierdzają, że gliceryna jest bezpieczna do ogólnego stosowania w produktach kosmetycznych i leczniczych. Organy regulacyjne, takie jak FDA (Agencja ds. Żywności i Leków) i EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) uznają glicerynę za substancję odpowiednią do stosowania w produktach do pielęgnacji skóry i włosów.

Eksperci są również zgodni co do tego, że gliceryna jest powszechnie uważana za substancję bezpieczną do stosowania kosmetycznego, farmaceutycznego i spożywczego. Badania i badania naukowe nie wykazały poważnych negatywnych skutków zdrowotnych gliceryny stosowanej w normalnych stężeniach i w normalnych warunkach. Jednakże, podobnie jak w przypadku wszystkich substancji chemicznych, niektóre osoby mogą być bardziej wrażliwe na glicerynę i mogą wystąpić reakcje alergiczne, takie jak podrażnienie skóry lub swędzenie.

Choć glicerynie przypisuje się właściwości nawilżające i łagodzące, ważne jest, aby dbać o prawidłowe stosowanie i stężenie, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Gliceryna do domowej produkcji kosmetyków

Gliceryna jest popularnym składnikiem domowych kosmetyków ze względu na łatwą dostępność, uniwersalne zastosowanie i właściwości nawilżające. Jeśli interesuje Cię samodzielne wykonanie kosmetyków w domu, gliceryna może być świetnym, podstawowym składnikiem. Jednym z najczęstszych sposobów wykorzystania gliceryny jest dodanie jej do domowych kremów, balsamów, balsamów do ciała lub balsamów do ust, gdzie służy jako składnik nawilżający, który pomaga zachować miękkość i nawilżenie skóry.

Do wyrobu domowych kosmetyków można także kupić [glicerynę roślinną o jakości organicznej] w naszym sklepie internetowym (https://www.ferwer.cz/ecodis_ecodis-anae-by-rostlinny-gliceryna-bio-200-ml -hydratuje-a - zmiękcza skórę).

Gliceryna jest częścią wielu otaczających nas produktów

Gliceryna jest substancją wszechstronną, mającą szerokie zastosowanie w kosmetyce, przemyśle farmaceutycznym i spożywczym. Wbrew pewnym mitom, gliceryna jest powszechnie uważana za bezpieczny i skuteczny środek nawilżający i chroniący skórę i włosy. Wybierając produkty glicerynowe należy zwrócić uwagę na prawidłowe ich użycie i stężenie, aby zmaksymalizować korzyści płynące z ich stosowania i zminimalizować ewentualne ryzyko.

Dzięki glicerynie możesz cieszyć się nawilżoną, zdrowo wyglądającą skórą i włosami, bez niepotrzebnego stresu związanego z możliwymi szkodliwymi skutkami.

Sdílet:
Kategoria
Top