facebook
Zamówienia złożone przed godziną 12:00 są wysyłane natychmiast. | Darmowa wysyłka powyżej 250 PLN

Bolesne afty na dziąśle i jak się ich pozbyć

Afta dziąsłowa to jedna z najbardziej nieprzyjemnych chorób jamy ustnej, która może przytrafić się każdemu z nas. Te małe, bolesne owrzodzenia mogą pojawić się w dowolnym miejscu jamy ustnej, w tym na dziąsłach, i powodować znaczny dyskomfort. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o przyczynach, objawach, leczeniu i zapobieganiu powstawania aft.

Co to są afty dziąsłowe?

Afty dziąsłowe to małe, bolesne owrzodzenia lub zmiany, które pojawiają się na wyściółce dziąseł. Mają okrągły lub owalny kształt i są koloru białego lub żółtego z czerwoną obwódką w stanie zapalnym. Jest to choroba zapalna i, w przeciwieństwie do opryszczki, nie jest uważana za zakaźną. Często pojawiają się jako pojedyncze zmiany lub w skupiskach i mogą powodować silny ból, szczególnie podczas jedzenia, picia lub mówienia. Zwykle goją się w ciągu jednego do dwóch tygodni, ale mogą być nawracającym problemem dla niektórych osób.

Przyczyny aft dziąsłowych

Przyczyny aft dziąsłowych nie zawsze są całkowicie jasne, ale eksperci zidentyfikowali kilka możliwych czynników je wywołujących. Należą do nich zmiany hormonalne, stres, urazy błony śluzowej jamy ustnej, niedobory witamin i minerałów (zwłaszcza witaminy B12, żelaza i kwasu foliowego) lub reakcje alergiczne na niektóre pokarmy, takie jak orzechy, owoce cytrusowe lub pikantne potrawy.

U niektórych osób rolę mogą odgrywać również czynniki genetyczne, które zwiększają predyspozycje do nawracających aft. Inne możliwe przyczyny to osłabiony układ odpornościowy, choroby przewodu pokarmowego (np. choroba Leśniowskiego-Crohna), zmiany hormonalne, a także stosowanie past do zębów z siarczanem laurylosiarczanu sodu (SLS).

Objawy aft - jak rozpoznać afty

Afty na dziąsłach objawiają się jako małe, bolesne owrzodzenia z białym lub żółtym środkiem i czerwoną zaognioną obwódką. Mogą być okrągłe lub owalne, a ich rozmiar zwykle waha się od kilku milimetrów do jednego centymetra. Głównym objawem jest silny ból, który nasila się podczas jedzenia kwaśnych, pikantnych lub ostrych potraw, a także podczas mówienia lub mycia zębów.

Diagnoza afty zwykle nie wymaga specjalnych testów. Jednak dentysta lub lekarz może określić, czy owrzodzenia są aftami na podstawie wizualnej oceny owrzodzeń.

Leczenie aft

Leczenie aft dziąsłowych skupia się przede wszystkim na łagodzeniu bólu i przyspieszeniu gojenia. Powszechnie zalecane metody obejmują stosowanie wybranych płynów do płukania ust ze składnikami antyseptycznymi lub przeciwbólowymi, takimi jak chlorheksydyna lub benzokaina, które zmniejszają stan zapalny i łagodzą ból.

Miejscowe stosowanie żeli lub maści zawierających kortykosteroidy może również pomóc zmniejszyć stan zapalny i skrócić czas gojenia. Leki dostępne bez recepty, takie jak paracetamol lub ibuprofen, mogą być również stosowane w celu łagodzenia silnego bólu.

Nie zapomnij o domowych sposobach leczenia i ziołach

Naturalne i domowe leczenie aft obejmuje między innymi stosowanie ziół, które mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i lecznicze. Niektóre z najskuteczniejszych ziół stosowanych w leczeniu aft obejmują:

  • Rumianek: Ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Płukanki z herbaty rumiankowej mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i przyspieszyć gojenie się aft.
  • Szałwia: Znana jest ze swoich właściwości antybakteryjnych i zdolności do zmniejszania stanu zapalnego. Płukanie jamy ustnej herbatą lub nalewką z szałwii może pomóc w leczeniu aft.
  • Kurkuma: Zawiera kurkuminę, która ma silne właściwości przeciwzapalne. Mieszanka sproszkowanej kurkumy i wody lub oleju kokosowego może być stosowana bezpośrednio na afty.
  • Aloes: Żel z aloesu znany jest ze swoich właściwości leczniczych i przeciwzapalnych. Nałożenie świeżego żelu na afty przynosi ulgę i skraca czas gojenia.

Oprócz tych ziół można stosować wiele innych naturalnych środków, takich jak olejki o właściwościach antybakteryjnych, które można nakładać bezpośrednio na afty lub stosować w postaci płukanek do ust.

Porada na natychmiastową ulgę od aft

Ból można złagodzić ssąc kostki lodu lub jedząc zimne pokarmy.

Zapobieganie aftom - jak uniknąć aft

Zapobieganie aftom obejmuje utrzymywanie dobrej higieny jamy ustnej, unikanie pokarmów, które mogą podrażniać błonę śluzową oraz utrzymywanie zdrowego stylu życia z odpowiednim spożyciem witamin i minerałów.

Kiedy szukać pomocy medycznej

Afty zwykle ustępują samoistnie w ciągu 1-2 tygodni. Jeśli afty utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie lub są szczególnie bolesne i liczne, zaleca się zasięgnięcie porady lekarza. W niektórych przypadkach afty mogą być oznaką innego problemu zdrowotnego.

Afty dziąsłowe mogą być bardzo nieprzyjemne, ale właściwe podejście do zapobiegania i leczenia może zminimalizować ich występowanie i skrócić czas ich trwania.

Sdílet:
Kategoria
Top