facebook
Zamówienia złożone przed godziną 14:00 są wysyłane natychmiast. | Darmowa wysyłka powyżej 250 PLN

Żelazocyjanek żelaza (CI 77510)

Inne nazwy: Azotan heksacyjanożelazowy, azotan cyjanożelazowy, żelazocyjanek żelaza, CI Pigment Blue 27, błękit berliński, błękit hamburski, błękit pruski (CI 77520), błękit żelazowy

Wynik szkodliwości: 2 (Pochodne substancji naturalnych)


Żelazocyjanek żelazowy, znany również pod nazwami heksacyjanożelazowy azotan żelazowy, żelazowy azotan cyjanożelazowy, żelazocyjanek żelazowy, CI Pigment Blue 27, błękit berliński, błękit hamburski, błękit pruski (CI 77520) lub błękit żelazowy, to wysoce stabilny i nierozpuszczalny niebieski barwnik o silnym działaniu kryjącym. Jego wzór chemiczny to KFe[Fe(CN)6] i jest to sól kompleksowa otrzymywana w reakcji soli żelaza z cyjanowodorem. Był to jeden z pierwszych syntetycznych niebieskich barwników produkowanych na dużą skalę, który zastąpił droższe produkty naturalne.

Błękit berliński jest szeroko stosowany w wielu aplikacjach. Najczęściej stosowany jest w produkcji farb i atramentów, jako składnik niektórych niebieskich pigmentów w malarstwie, ale jest również szeroko stosowany w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. W kosmetyce jest składnikiem cieni do powiek, szminek lub lakierów do paznokci, gdzie nadaje niebieski lub fioletowy kolor. W przemyśle farmaceutycznym często stosowany jest do powlekania tabletek. Jest również jednym z barwników stosowanych w przemyśle spożywczym do barwienia żywności, gdzie występuje pod nazwą E131. Należy jednak zauważyć, że jego stosowanie w przemyśle spożywczym jest kontrowersyjne i zakazane w niektórych krajach, w tym w USA.

Kategoria
Top